2018 - Nowa strona WIR-LGD

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

2018

Archiwum Aktualności
Zamieszczono 20/08/2018
Zamieszczono 16/08/2018
Zamieszczono 13/08/2018
Zamieszczono 10/08/2018
LAUREACI  KONKURSU AGRO-EKO-TURYSTYCZNE    „ZIELONE LATO” 2018
 
Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach w ramach upowszechniania rozwoju agroturystyki i turystyki wiejskiej oraz prowadzenia promocji wsi jako atrakcyjnego miejsca wypoczynku po raz kolejny zorganizował  konkurs pn. Agro-Eko-Turystyczne „Zielone Lato”.
Celem konkursu było wyłonienie najlepszego gospodarstwa agroturystycznego i turystycznego w województwie zachodniopomorskim oraz promocja i prezentacja obiektów turystyki wiejskiej. Do tegorocznego konkursu przystąpiło 11 obiektów. Po dokonaniu oceny gospodarstw komisja konkursowa przyznała laureatom następujące miejsca w dwóch kategoriach, które wyróżniały się m.in.: bogatą ofertą turystyczną, estetyką samego gospodarstwa i całego terenu rekreacyjnego, a także zdrową domową kuchnią. czytaj całość >>>

Zamieszczono 10/08/2018
Zamieszczono 24/07/2018
PROGRAM POSIEDZENIA RADY
 
Stowarzyszenia „WIR”- Wiejska Inicjatywa Rozwoju w sprawie oceny wniosków o dofinansowanie w ramach
 
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich – konkursy: 1/2018, 2/2018, 3/2018
Programu Operacyjnego Rybactwo i Morze - konkurs nr 1/2018/R.
Data  -  02 sierpnia 2018r. (czwartek).
Początek posiedzenie o godzinie 1100 .
Miejsce: sala konferencyjna Urzędu Gminy Stargard ul. Rynek Staromiejski 5,  II piętro.
 
Wnioski złożone w ramach poniższych zakresów:
Program Operacyjny Rybactwo i Morze  - Konkurs  nr 1/2018/R
Przedsięwzięcie 1.2.2. Tworzenie, rozwój i wyposażenie publicznej infrastruktury turystyczno-rekreacyjnej na obszarach historycznie lub terytorialnie związanych z działalnością rybacką. czytaj całość >>>


Zamieszczono 01/07/2018
Kolejne imprezy„W zdrowym ciele zdrowy duch”
W ramach projektu animacyjnego Stowarzyszenia „WIR” – Wiejska Inicjatywa Rozwoju pn. „W zdrowym ciele zdrowy duch” odbyły się imprezy tj. 19 maja w Waliszewie gmina Ińsko i 23 czerwca w Żelewie gmina Stare Czarnowo. Stowarzyszenie  finansowo wspierało i współorganizowało imprezy, w Waliszewie wspólnie ze Stowarzyszeniem  „Jagódka”, gdzie odbył się festyn sportowy połączony z pokazem jazdy konnej i powożenia bryczkąw Gospodarstwie Agroturystycznym „Fraitags Ranczo”. Uczestnicy projektu bardzo miło i radośnie spędzili czas, zwiedzili gospodarstwo agroturystyczne, chętni odbyli jazdę konną, przejażdżkę bryczką, piekli kiełbaski. Udział w projekcie dostarczył uczestnikom wiele emocji.
W dniu 23 czerwca 2018 r. we współpracy z Gminą Stare Czarnowo zorganizowany został turniej siatkówki plażowej o Puchar Wójta Gminy Stare Czarnowo, były  atrakcje dla dzieci oraz zabawa. Festyn odbył się nad Jeziorem Miedwie na plaży Żelewo. Udział w projekcie dostarczył uczestnikom wiele emocji. Rywalizacje sportowe były zacięte, ostatecznie zwyciężyła Dębina, drugie miejsce Żelewo a trzecie Binowo.
Kliknij w zdjęcie - zobacz galerię zdjęć
Zamieszczono 22/06/2018
 
 
Posiedzenie Rady Stowarzyszenia „WIR”- Wiejska Inicjatywa Rozwoju w sprawie wydania opinii w zakresie złożonych wniosków o przesuniecie terminu zakończenia operacji  realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Rybactwo i Morze.
Data -  28 czerwca 2018 r. (czwartek) o godzinie 13.30
Miejsce: sala konferencyjna Urzędu Gminy Stargard ul. Rynek Staromiejski 5,  II piętro.
 Porządek posiedzenia:
  1. Otwarcie posiedzenia przez Przewodniczącą Rady, dokonanie analizy wyłączeń członków Rady z podejmowania uchwał na podstawie "Rejestru interesu Członków Rady"  i stwierdzenie quorum do podejmowania uchwał.
  2. Przedstawienie porządku posiedzenia i poddanie go pod głosowanie.
  3. Omówienie złożonych wniosków o przesuniecie terminu zakończenia operacji.
  4.  Podjęcie uchwał w sprawie zaopiniowania proponowanych zmian.
  5. Wolne głosy, wnioski, zapytania.


Umieszczono 22/06/2018
Zamieszczono 22/06/2018
Sprawozdanie z operacji: „Znasz li swój WIR?
– SZKOLENIE WYJAZDOWE – z marianowskimi i kołbackimi cystersami w tle”
 
Dnia 01 czerwca 2018 r. Towarzystwo Rozwoju Gminy Marianowo, Stowarzyszenie „WIR” – Wiejska Inicjatywa Rozwoju, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie, oraz Gmina Marianowo wspólnie zorganizowali dla młodzieży gimnazjalnej z Gminy Marianowo szkolenie pn. „Znasz li swój WIR?  – z marianowskimi i kołbackimi cystersami w tle”. Celem szkolenia było poznanie dziedzictwa historycznego dwóch gmin Marianowa i Starego Czarnowa, które związane są z  historią powstania i działania  zakonu cystersów. Cystersi byli prekursorami w hodowli, uprawie pól, w pracach melioracyjnych, byli także wspaniałymi architektami po których pozostały najcenniejsze zabytki naszego obszaru.
Kliknij w zdjęcie - zobacz galerię zdjęć
Zamieszczono 22/06/2018
Wykorzystanie dziedzictwa przyrodniczego i kulturowo-historycznego w rozwoju gospodarczym   i turystycznym obszaru na przykładzie EKOMUZEUM Polski Południowej
 Stowarzyszenie ”WIR”- Wiejska Inicjatywa Rozwoju w ramach podpisanej umowy  ze Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa  Sieć  Obszarów Wiejskich „Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020” zorganizowało  w dniach 19 - 21czerwca 2018 r. wyjazd studyjny do województwa małopolskiego pn.Wykorzystanie dziedzictwa przyrodniczego i kulturowo-historycznego w rozwoju gospodarczym i turystycznym obszaru na przykładzie EKOMUZEUM Polski Południowej”. Partnerzy projektu to Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach i Stowarzyszenie „Lider Pojezierza”. 
Kliknij w zdjęcie - zobacz galerię zdjęć
Zamieszczono 22/06/2018
Zioła w kuchni i naturalnej kosmetyce
Pod takim hasłem, w przepięknym miesiącu maju, mieszkanki gmin Stargard i Marianowo wzięły udział w warsztatach zielarskich zorganizowanych  przez Stowarzyszenie Aktywnych Mieszkańców Barzkowic „Samb-a” w ramach operacji z zakresu projektów grantowych.
Zostały  one zrealizowane w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” objętego PROW 2014-2020, poddziałanie “Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność”.
Celem operacji  było zwiększenie wiedzy na temat znajomości ziół, zarówno uprawianych jak i pozyskiwanych ze środowiska naturalnego, wykorzystania ich w kuchni domowej, profilaktyce zdrowotnej oraz kosmetyce  naturalnej. Osobą prowadzącą warsztaty była pani Anna Górczewska- Olejnicka. Posiada ona  bardzo duże doświadczenie i wiedzę z zakresu zielarstwa, gdyż od 20 lat prowadzi gospodarstwo ekologiczne  specjalizujące się w zielarstwie , posiada również edukacyjny ogród zielarski wpisany do krajowego  rejestru edukacyjnych gospodarstw.
Przedsięwzięcie składało się z dwóch warsztatów i wyjazdu do ogrodu dendrologicznego w Przelewicach, w którym również poszukiwano roślin służących do wyrobów kosmetyków i nadających się do wykorzystania w kuchni. Uczestnicy warsztatów wynieśli nie tylko teoretyczną wiedzę, ale praktykowali sporządzając ziołowe oleje, octy, soki i kosmetyki. Ponadto każdy uczestnik otrzymał komplet sadzonek  ziół z hodowli pani Ani.
W przyszłości, dzięki wymianie, na pewno powiększy się kolekcja jakże wyśmienicie pachnących ziół, które zagoszczą na stołach niejednego domostwa. 
Kliknij w zdjęcie - zobacz galerię zdjęć
Zamieszczono 15/06/2018
12 czerwca 2018 r. Stowarzyszenie ”WIR” przeprowadziło szkolenia
12 czerwca (wtorek) o godz. 9.30 odbyło się szkolenie z wniosku o płatność na operacje w zakresie działania „Realizacja lokalnych strategii rozwoju kierowanych przez społeczność" w ramach Priorytetu 4 "Zwiększenie zatrudnienia i spójności terytorialnej”, objętego Programem Operacyjnym "Rybactwo i Morze", z wyłączeniem projektów grantowych. Uczestnikami byli przedsiębiorcy, którzy podpisali umowy na realizację operacji, głównie w zakresie rozwijania działalności gospodarczej. Wniosek omówiła Pani Dominika Gajlewicz przedstawicielka Urzędu Marszałkowskiego. Zbliża się pierwszy termin składnia wniosków zadeklarowany przez Beneficjentów.
Kolejne szkolenie odbyło się o godz. 12.00 z zakresu rozwoju przedsiębiorczości na obszarze wiejskim objętym strategią rozwoju lokalnego w zakresie podejmowania działalności gospodarczej w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego PROW na lata 2014-2020. Licznie zgromadzeni uczestnicy zapoznali się z zasadami dofinansowania, wypełnianiem wniosku i sporządzaniem biznesplanu.
Kliknij w zdjęcie - zobacz galerię zdjęć
Umieszczono 14/06/2018
Zamieszczono 11/06/2018
Zamieszczono 11/06/2018
Piknik Rodzinny z Rybką w Tle
 
9 czerwca przy Jeziorze Sicina w Pyrzycach odbył się „Piknik Rodzinny z Rybką w Tle” będący częścią projektu współpracy pn. „Bogactwo naszych wód - promocja obszarów historycznie związanych z rybactwem”, w ramach Programu Operacyjnego Rybactwo i Morze na lata 2014 - 2020 realizowanym przez trzy lokalne grupy działania: Stowarzyszenie WIR – Wiejska Inicjatywa Rozwoju w Stargardzie, Stowarzyszenie "Lider Pojezierza" w Barlinku i Stowarzyszenie „Partnerstwo  Drawy z Liderem Wałeckim” w Złocieńcu.
Celem projektu jest promocja obszarów historycznie związanych z rybactwem  w tym bogactwa naszych wód, promocji dziedzictwa kulturowego rybactwa oraz w szerokim zakresie edukacja rybna.
 
W programie pikniku były rodzinne zawody wędkarskie, konkurs kulinarny – „Jedz ryby będziesz zdrów- najsmaczniejsza potrawa z ryb słodkowodnych”, panel szkoleniowy- Czy ryby nie mają głosu? Ciekawostki z życia ryb oraz prezentacja operacji zrealizowanych w ramach PO RYBY z wcześniejszego okresu finansowania. Pobyt uatrakcyjniały występy zespołów Folk on z Granowa, Pyrzyczanki, Kapeli Bez Zagrychy, a także konkursy dla dzieci, degustacja ryby z innowacyjnego mobilnego grilla-wędzarni i obowiązkowo grochówka z wkładką. Przez cały czas trwania imprezy otwarta była strefa dla dzieci: dmuchańce, zjeżdżalnie, bańki, baloniarz, popcorn.
                Partnerzy projektu współpracy zapraszają na organizowane na obszarze swoich Lokalnych Grup Działania imprezy:
7 lipca Stowarzyszenie "Partnerstwo Drawy z Liderem Wałeckim zaprasza na  imprezę  "Nie siedź w domu rusz nad wodę" do Cieszyna na Wyspę Ostrów na Jeziorze Siecino w gminie Złocieniec  oraz
29 września na  spotkanie plenerowe pn. "Turystyka wędkarstwa szansą rozwoju regionu" w Domu Kultury  Złocieńcu
18 sierpnia Stowarzyszenie "Lider Pojezierza"  zaprasza na Targi Rybackie w Dębnie, nad jeziorem Lipowo oraz
25 sierpnia Zawody  spinningowe z łodzi/pontonów pn. "Rybka z pietruszką";  nad jeziorem Karsko-Nowogródek.
Kliknij w zdjęcie - zobacz galerię zdjęć
Zamieszczono 07/06/2018
Podpisanie umowy na dofinansowanie projektu
4 maja Stowarzyszenie WIR – Wiejska Inicjatywa Rozwoju podpisało umowę na realizację projektu „Wykorzystanie dziedzictwa przyrodniczego i kulturowo- historycznego w rozwoju gospodarczym i turystycznym obszaru na przykładzie EKOMUZEUM Polski Południowej” w ramach konkursu nr 2/2018 dla partnerów Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Celem operacji jest zapoznanie grupy 24 osób z zagadnieniami dotyczącymi ekomuzeum poprzez wyjazd studyjny. Uczestnicy wyjazdu są liderami na obszarze województwa zachodniopomorskiego i są zainteresowani powstaniem innowacyjnych form turystyki. Grupa ta ma poznać działanie ekomuzeów na przykładzie województwa małopolskiego, które posiada funkcjonujące ekomuzea ( w zachodniopomorskim nie ma żadnego) i zapoznać się jak funkcjonuje sieć różnych podmiotów (rolnicy, przedsiębiorcy, instytucje kultury, organizacje pozarządowe) w tworzeniu oferty turystycznej, kulturalnej obszaru. Województwo małopolskie jako jedyne w kraju posiada już sieć EKOMUZEÓW. Uczestnicy szkolenia będą mogli uzyskać odpowiedzi na pytania co daje ekomuzeum, czy nastąpi wzrost zainteresowania turystycznego obszarem, a co za tym idzie gospodarczy, jak tworzy się sieć atrakcji, obsługi i wsparcia dla uczestników procesu, czy można pozyskać środki na utworzenie ekomuzeum. W ramach konkursów dofinansowanych ze środków unijnych np. ogłaszanych przez LGD są wnioskodawcy związani z działalnością turystyczna i okołoturystyczną, ale beneficjenci ci rzadko tworzą sieć porozumień w celu pozyskania klienta raczej każdy działa na własna rękę. Pokazanie, żre poprzez ekomuzea czyli sieć rozproszonych podmiotów z różnych sektorów może stworzyć ciekawą ofertę spędzania wolnego czasu i wykorzystania potencjału województwa w szczególności mało znanego jak wynika ze statystyki Pasa Pojezierza Zachodniopomorskiego jest odpowiedzią na stawiany problem.
Kliknij w zdjęcie - zobacz galerię zdjęć
Zamieszczono 04/06/2018
Operacja dofinansowana z Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego w ramach współpracy lokalnych grup działania. Priorytet 4 "Zwiększenie zatrudnienia i spójności terytorialnej" zawarty w Programie Operacyjnym "Rybactwo i Morze"

Przedsięwzięcie - Bogactwo naszych wód - promocja obszarów historycznie związanych z rybactwem


Piknik Rodzinny z Rybką w Tle

9 czerwca 2018 r. (sobota) w Pyrzycach nad Jeziorem Sicina od godziny 12.00

Kliknij w zdjęcie - zobacz galerię zdjęć
Mmieszczono 30/05/2018
Zamieszczono 30/05/2018
Szkolenia 12 czerwca 2018 r. organizowane przez Stowarzyszenie ”WIR”

Zapraszamy na szkolenia organizowane w ramach realizacji Lokalnej Strategii Rozwoju:
1) 12 czerwca (wtorek) o godz. 9.30 z wniosku o płatność na operacje w zakresie działania „Realizacja lokalnych strategii rozwoju kierowanych przez społeczność" w ramach Priorytetu 4 "Zwiększenie zatrudnienia i spójności terytorialnej”, objętego Programem Operacyjnym "Rybactwo i Morze", z wyłączeniem projektów grantowych.
2) 12 czerwca (wtorek) o godz. 12.00 szkolenie/warsztaty z zakresu rozwoju przedsiębiorczości na obszarze wiejskim objętym strategią rozwoju lokalnego w zakresie podejmowania działalności gospodarczej w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego PROW na lata 2014-2020.
Miejsce szkolenia - sala konferencyjna Urzędu Gminy Stargard, ul. Rynek Staromiejski 5; II piętro.
Zgłoszenia: e-mail: wir-lgd@wp.pl, tel. 91 578 43 78 do 7 czerwca 2018 r. (czwartek).

Zamieszczono 22/05/2018
Zamieszczono 18/05/2018
Podpisanie umowy na dofinansowanie projektu współpracy
"Mobilna aplikacja turystyczna innowacyjnym sposobem promocji obszaru LSR”

17 maja br. w Szczecinie 12 Lokalnych Grup Działania z województwa zachodniopomorskiego, lubuskiego i wielkopolskiego podpisały umowę z Zarządem Województwa Zachodniopomorskiego na dofinansowanie z PROW 2014-2020 projektu współpracy "Mobilna aplikacja turystyczna innowacyjnym sposobem promocji obszaru LSR” Z ramienia województwa umowę podpisał wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Jarosław Rzepa. Stowarzyszenie WIR reprezentowała Elżbieta Rink – Prezes Zarządu
Projekt zakłada stworzenie darmowej aplikacji w języku polskim, angielskim i niemieckim, która przydatna będzie dla aktywnych osób uprawiających turystykę rowerową, kajakową czy pieszą. Znajdziemy w niej najważniejsze w danym regionie atrakcje oraz obiekty będące dziedzictwem lokalnym, ważne z punktu widzenia turystycznego oraz miejsca związane z lokalnym rzemiosłem, produktami i usługami, trasy i ścieżki turystyczne, a także informacje o odbywających się w okolicy wydarzeniach. Korzystać z niej będzie można w telefonach komórkowych z systemem Android i IOS. Turystyczne informacje pojawią się również na portalu internetowym. W ramach projektu zaplanowano także opracowanie i wydanie materiałów promocyjnych w postaci gadżetów z logotypami i adresem strony internetowej, broszur, map i gier prezentujących bogactwo danych miejsc. Na obszarze 9 lokalnych grup działania będzie to zupełnie nowy produkt, a na pozostałym znacząco udoskonalony – rozbudowany o geocaching i gry terenowe, które będą równocześnie nowym sposobem wykorzystania lokalnych zasobów przyrodniczych, historycznych i kulturowych.
Zostanie opisanych m.in. 135 tras kajakowych, rowerowych, pieszych na łączną długość 3800 kilometrów oraz 320 skrytek używanych podczas gry terenowej, które zaprezentują najciekawsze miejsca pod względem turystycznym i przyrodniczym
Lokalne Grupy Działania, które wezmą udział w projekcie:
- STOWARZYSZENIE SZANSE BEZDROŻY GMIN POWIATU GOLENIOWSKIEGO
- STOWARZYSZENIE „LIDER POJEZIERZA”
- STOWARZYSZENIE LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA „PARTNERSTWO DRAWY Z LIDEREM WAŁECKIM”
- STOWARZYSZENIE „WIR” - WIEJSKA INICJATYWA ROZWOJU
- STOWARZYSZENIE LGD BRAMA LUBUSKA
- STOWARZYSZENIE „LOKALNA GRUPA DZIALANIA - GRUPA ŁUŻYCKA”
- „ZIELONA DOLINA ODRY I WARTY”
- „LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA ZIELONE ŚWIATŁO”
- „STOWARZYSZENIE - LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA MIĘDZY ODRĄ A BOBREM”
- STOWARZYSZENIE LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA REGIONU KOZŁA
- LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA KOLD
- STOWARZYSZENIE KRAINA LASÓW I JEZIOR - LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA
Wsparcie przeznaczone z PROW 2014-2020 na realizację działania to ok. 1 mln zł.

Kliknij w zdjęcie - zobacz galerię zdjęć
Zamieszczono 18/05/2018
Podpisanie umowy na dofinansowanie projektu współpracy „Bogactwo naszych wód- promocja obszarów historycznie związanych z rybactwem”
16 maja Stowarzyszenie „WIR” – Wiejska Inicjatywa Rozwoju podpisało umowę na dofinansowanie projektu współpracy pn. „Bogactwo naszych wód- promocja obszarów historycznie związanych z rybactwem”, w ramach Programu Operacyjnego Rybactwo i Morze na lata 2014-2020 realizowanego przez Stowarzyszenie „WIR” – Wiejska Inicjatywa Rozwoju, Stowarzyszenie Lider Pojezierza i Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „partnerstwo Drawy z Liderem Wałeckim”
Projekt ma na celu propagowanie dziedzictwa kulturowego na obszarach rybackich i obszarach akwakultury w tym dziedzictwa kulturowego rybołówstwa i akwakultury, prezentację dobrych praktyk-projektów, które otrzymały dofinansowanie ze środków unijnych, promocję walorów przyrodniczych i kulturowych obszaru LGD, propagowanie wykorzystania ryb słodkowodnych w żywieniu człowieka.
Główne zadania i przewidywane rezultaty to:
1. Organizacja pięciu działań promocyjno-edukacyjnych w tym:
- organizacja imprezy wykorzystującej zasoby lokalne pn. „Piknik Rodzinny z Rybką w Tle” w Pyrzycach nad jeziorem Sicino;
- zorganizowanie wydarzeń w zakresie dziedzictwa kulturowego na obszarach rybackich pn. „Rybka z pietruszką” w Karsku;
- organizacja imprezy wykorzystującej zasoby lokalne pn. „Targi Rybackie” w Dębnie;
- organizacja imprezy wykorzystującej lokalne zasoby pn” Nie siedź w domu rusz nad wodę” w Cieszynie gm. Złocieniec;
- organizacja seminarium „Turystyka wędkarska szansą rozwoju regionu”.
2. Prezentacja operacji zrealizowanych w ramach środków unijnych.
3. Zaprezentowanie dziedzictwa kulinarnego z wykorzystaniem dań, potraw rybnych-warsztaty, konkursy kulinarne.
4. Wydanie publikacji pn. ”Jedz ryby będziesz zdrów”- przepisy kulinarne”.
5. Wydanie mapy - przewodnika wędkarskiego.
6. Wydanie gry planszowej pn. ” Dziedzictwo naszych wód”.
7. Promocja projektu.
8. Opracowanie i opublikowanie co najmniej SIEDMIU artykułów o Projekcie i publikacja ich na stronach partnerów.
Kliknij w zdjęcie - zobacz galerię zdjęć
Zamieszczono 18/05/2018
Seminarium „Produkt Turystyki Wiejskiej”
12 maja 2018 r. w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie odbyło się seminarium. Seminarium realizowane było przez Polską Federację Turystyki Wiejskiej „GG oraz Lokalną Organizację Turystyczną „Kraina Lessowych Wąwozów” na zlecenie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w ramach Kampanii „Odpoczywaj na wsi” 2018.
Seminarium objęło następujące tematy:
• Główne bariery rozwoju turystyki wiejskiej w województwie zachodniopomorskim – burza mózgów – Marek Migdal – Prezes Zachodniopomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej
• Tendencje związane z rozwojem i promocją produktu turystyki wiejskiej w Polsce i Europie – dr hab. prof. Politechniki Koszalińskiej - Jacek Borzyszkowski
• Oferta produktowa Lubelskiego Stowarzyszenia Agroturystycznego – Andrzej Kwiatkowski – Prezes Lubelskiego Stowarzyszenia Agroturystycznego
• Dobre praktyki w zakresie rozwoju i promocji produktu turystyki wiejskiej w Niemczech:
Geopark Faltenbogen jako czynnik rozwoju turystyki wiejskiej - Pani Ewa Brauer - referentka ds. geoedukacji i promocji w Głównej Siedzibie i Centrum Informacji Narodowego Geoparku UNESCO Muskauer Faltenbogen
Rola Stowarzyszenia pro-agro Schönwalde/Glien w rozwoju turystyki wiejskiej - Pani Hanka Mittelstädt - Przewodnicząca Zarządu Stowarzyszenia pro-agro Schönwalde/Glien
• Dobre praktyki w zakresie rozwoju i promocji produktu turystyki wiejskiej w województwie zachodniopomorskim – Grażyna Zaremba Szuba – Dworek Tradycji
• Dyskusja na temat modelu współpracy instytucjonalnej w zakresie rozwoju i promocji produktu turystycznego w województwie zachodniopomorskim - Marek Migdal – Prezes Zachodniopomorskiej Regionalnej Organizacji TurystycznejKliknij w zdjęcie - zobacz galerię zdjęć
Zamieszczono 18/05/2018
„Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”
Podczas Pikniku nad Odrą - największej imprezy kulinarno-turystycznej w regionie odbywającej się tradycyjnie na Wałach Chrobrego w Szczecinie w dniach 12 maja przeprowadzony był konkurs „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” organizowany przez Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego w partnerstwie ze Związkiem Województw RP. W konkursie prezentowane były produkty również z terenu naszego LGD. Niestety wśród laureatów znalazł się tylko jeden - wino czerwone gronowe Sydonia z winnicy w Trzebiatowie. Wyróżnienie otrzymał Chlebowy Dom z Marianowa za chleb Marianowski. Pozostałe nasze smakołyki niestety nie zdobyły uznania komisji konkursowej.


Kliknij w zdjęcie - zobacz galerię zdjęć
Zamieszczono 15/05/2018
Zamieszczono 11/05/2018
Zamieszczono 09/05/2018
Konkursu kulinarny "Jedz ryby będziesz zdrów - najsmaczniejsza potrawa z ryb słodkowodnych”

Stowarzyszenie „WIR”- Wiejska Inicjatywa Rozwoju zaprasza do udziału w konkursie. Podsumowanie 9 czerwca 2018 r. (sobota) przy zbiorniku wodnym SICINA w Pyrzycach, ul. Lipiańska w ramach imprezy „Piknik Rodzinny z Rybką w Tle”. Zgłoszenia do 23 maja 2018 r..
W załączeniu regulamin i formularz zgłoszenia.

1. Regulamin konkursu kulinarnego potrawy z ryb - pobierz >>>

2. Formularz zgłoszenia do konkursu KULINAR - pobierz >>>Zamieszczono 08/05/2018

Zapraszamy fotografów amatorów do udziału w Konkursie fotograficznym
„Ciekawe, ciekawsze, najciekawsze…! Nasze Dziedzictwo”

Organizatorem konkursu jest Lokalna Grupa Działania (zwana dalej LGD) Stowarzyszenie „WIR” – Wiejska Inicjatywa Rozwoju z siedzibą w Stargardzie, ul. Rynek Staromiejski 5 a celem konkursu jest:


1.Regulamin konkursu foto WIR - pobierz >>>

2. Formularz zgłoszeniowy na konkurs WIR - pobierz >>>


Zamieszczono 04/05/2018
Zamieszczono 26/04/2018
Zamieszczono 25/04/2018
Zamieszczono 19/04/2018
Szkolenie dotyczące wniosku o płatność - PROW

Beneficjenci operacji w zakresie zachowania dziedzictwa lokalnego uczestniczyli w szkoleniu dotyczącym wniosku o płatność w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Szkolenie odbyło się w dniu 17 kwietnia 2018 r w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Stargard.

Kliknij w zdjęcie - zobacz galerię zdjęć
Zamieszczono 19/04/2018
Szkolenie z wniosku o płatność - "Rybactwo i Morze"

W dniu 17 kwietnia 2018 r. w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Stargard przedstawiciele Jednostek Samorządu Terytorialnego uczestniczyli w szkoleniu dotyczącym wniosku o płatność dla operacji w zakresie działania „Realizacja lokalnych strategii rozwoju kierowanych przez społeczność" w ramach Priorytetu 4 "Zwiększenie zatrudnienia i spójności terytorialnej”, objętego Programem Operacyjnym "Rybactwo i Morze", z wyłączeniem projektów grantowych. Szkolenie prowadziła pani Dominika Gajlewicz – inspektor w Biurze ds. wdrażania Priorytetu 4 PO RYBY 2014-2020.

Kliknij w zdjęcie - zobacz galerię zdjęć
Zamieszczono 18/04/2018

Ważne dla Beneficjentów pomocy - SPRAWOZDAWCZOŚĆ

Beneficjenci pomocy udzielanej w ramach podziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” mają obowiązek złożenia Informacji monitorującej z realizacji biznesplanu/ Informacji po realizacji operacji, co wynika z zapisów umowy o przyznanie pomocy (prosimy o sprawdzenie zapisów).
Wzór formularza: Informacji monitorującej z realizacji biznesplanu/ Informacji po realizacji operacji oraz informację pomocniczą przy wypełnianiu dokumentu, w ramach podziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” zamieszczamy się w załączeniu.Zamieszczono 18/04/2018
Zamieszczono 18/04/2018
Zamieszczono 18/04/2018
Zamieszczono 17/04/2018

Od 13 marca 2018r. w każdy wtorek i czwartek odbywały się na świetlicy wiejskiej w miejscowości Bielice warsztaty taneczne – Zumba w ramach animacji „W zdrowym ciele zdrowy duch”.
Zumba to zajęcia mające w szczególności na celu dobrą zabawę i spędzenie czasu 
 w towarzystwie lubiącym zdrowy styl życia i dobrą zabawę. 
Wykonywane układy mają na celu wyrzeźbienie sylwetki, zredukowanie tkanki tłuszczowej 
czy pozbycie się zbędnych kilogramów.
Prowadzone warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkanek z terenu Gminy Bielice.
Warsztaty zostały zorganizowane dzięki dofinansowaniu ze Stowarzyszenia „WIR” – Wiejska Inicjatywa Rozwoju, 
które zostało pozyskane na wniosek trzy osobowej grupy nieformalnej- Pani Iwony Kochel, Moniki Szustak oraz Jolanty Pluta.

Kliknij w zdjęcie - zobacz galerię zdjęć
Zamieszczono 12/04/2018
Wyjazd studyjny - „Transfer wiedzy i innowacji w pobudzeniu aktywności społecznej na obszarach wiejskich - dobre praktyki”

W dniach od 4 do 7 kwietnia dziewięciu przedstawicieli Stowarzyszenia „WIR” – Wiejska Inicjatywa Rozwoju uczestniczyli w wyjeździe studyjnym współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020: „Transfer wiedzy i innowacji w pobudzeniu aktywności społecznej na obszarach wiejskich - dobre praktyki”. Uczestnicy mogli zapoznać się z inwestycjami zrealizowanymi z dofinansowań unijnych na terenie gminy Bakałarzewo w województwie podlaskim oraz spotkać się z szefami i przedstawicielami Gminy Okręgowej Kowno (Litwa) i Lokalnej Grupy Działania. Spotkanie w Kownie dotyczyło polsko-litewskiego projektu współpracy „Jie skrenda” – (Oni lecą).


Kliknij w zdjęcie - zobacz galerię zdjęć
Zamieszczono 10/04/2018
Zamieszczono 05/04/2018
Zamieszczono 30/03/2018
Zamieszczono 30/03/2018
Zamieszczono 28/03/2018
Zaproszenie na szkoleniez wniosku o płatność

w dniu17 kwietnia 2018 r. (wtorek) w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Stargard, ul. Rynek Staromiejski 5; rozpoczęcie szkolenia godz. 12.00.
Dotyczy: operacji w zakresie działania „Realizacja lokalnych strategii rozwoju kierowanych przez społeczność" w ramach Priorytetu 4 "Zwiększenie zatrudnienia i spójności terytorialnej”, objętego Programem Operacyjnym "Rybactwo i Morze", z wyłączeniem projektów grantowych.
Grupa szkoleniowa – przedstawiciele Jednostek Samorządu Terytorialnego
Zamieszczono 28/03/2018
Zaproszenie na szkoleniez wniosku o płatność

w dniu17 kwietnia 2018 r. (wtorek) w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Stargard, ul. Rynek Staromiejski 5; rozpoczęcie szkolenia godz. 14.00.
Dotyczy: zachowania dziedzictwa lokalnego
w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Grupa szkoleniowa – beneficjenci operacji w zakresie zachowania dziedzictwa lokalnego.Zamieszczono 16/03/2018
WARSZTATY WIELKANOCNE-OZDOBY ŚWIĄTECZNE

Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Dalewo i Gogolewo w partnerstwie z Gminą Marianowo w ramach projektu GRANTOWEGO pt ” KULTYWOWANIE TRADYCJI ŚWIĄTECZNYCH W GMINIE MARIANOWO” będzie organizowało warsztaty rękodzielnicze dla mieszkańców z gminy MARIANOWO w miejscowości Gogolewo.
Zamieszczono 14/03/2018
Kolejni nasi beneficjenci podpisali umowy na realizację projektów z unijnym wsparciem z programu PO RYBY 2014-2020.
Operacje z zakresu tworzenia, rozwoju i wyposażenia publicznej infrastruktury turystyczno-rekreacyjnej na obszarach historycznie lub terytorialnie związanych z działalnością rybacką realizować będą Gmina Stargard – Zagospodarowanie plaży w Wierzchlądzie, Gmina Suchań – Zagospodarowanie terenu przy zbiorniku wodnym na rzece Reczycy w celu utworzenia miejsca rekreacji i odpoczynku oraz Gmina Warnice – Budowa infrastruktury turystyczno- rekreacyjnej – placu zabaw, siłowni zewnętrznej nad J. Miedwie w Wierzbnie.
Z zakresu wspierania rozwoju działalności przedsiębiorstw na obszarach zależnych od rybactwa firma Stacja obsługi FIAT K. Piątek Ośrodek usług psychologicznych Krzysztof Piątek realizować będzie operację: Rozwijanie działalności gospodarczej poprzez uruchomienie wędkarskiej izby pamięci wraz z budową małej architektury związanej z rybołówstwem nad jeziorem Chojniczka w miejscowości Waliszewo gmina Ińsko, natomiast Jacek Matyjasik Firma Handlowo-Usługowa realizować będzie operację: Zakup ciągnika wraz z niezbędnym wyposażeniem w celu dywersyfikacji, wzrostu i stabilizacji dochodów firmy z zakresu wspierania restrukturyzacji działalności rybaków lub dywersyfikacja zatrudnienia.

(foto Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego)


Kliknij w zdjęcie - zobacz galerię zdjęć
Zamieszczono 14/03/2018
Szkolenie z wniosku o płatność z zakresu projektów grantowych.

8 marca odbyło się szkolenie grantobiorców, których wnioski zostały pozytywnie rozpatrzone w ramach konkursu nr 3/2017, 4/2017 na operację z zakresu PROJEKTÓW GRANTOWYCH w ramach Poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego PROW na lata 2014-2020.
Tematyka szkolenia obejmowała zasady rozliczania wniosku o płatność i składania sprawozdania z realizacji operacji. Szkolenie zakończyło się testem sprawdzającym wiedzę.

Kliknij w zdjęcie - zobacz galerię zdjęć
Zamieszczono 14/03/2018
Zamieszczono 12/03/2018
Zamieszczono 07/03/2018
OGŁOSZENIE
 
Zapraszamy na XX Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia "WIR" Wiejska Inicjatywa Rozwoju.
Termin   - 22 marca 2018 r. godz. 13.00
Lokalizacja - Pałac nad Jeziorem, Chociwel, ul. Szkolna 4a

Zamieszczono 06/03/2018
Zamieszczono 01/03/2018
Szkolenie z wniosku o płatność z zakresu projektów grantowych.
 
Zapraszamy na szkolenie grantobiorców, których wnioski zostały pozytywnie rozpatrzone w ramach konkursu nr 3/2017, 4/2017 na operację z  zakresu PROJEKTÓW GRANTOWYCH w ramach Poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego PROW na lata 2014-2020.
W szkoleniu mogą uczestniczyć inne osoby zainteresowane, po wcześniejszym telefonicznym zgłoszeniu w biurze WIR.

Zamieszczono 01/03/2018
Konsultacje zmian w strategii i warsztat refleksyjny na temat realizacji LSR i działań LGD
W dniu 20 lutego 2018 r. odbył się konsultacje w zakresie zmian i warsztat refleksyjny na temat realizacji LSR i działań LGD oraz planowania strategicznego i ewaluacji strategii. W spotkaniu wzięli udział: przedstawiciele organów decyzyjnych LGD (Zarząd, członkowie Rady LGD), przedsiębiorcy, przedstawiciele JST i ngo oraz mieszkańcy obszaru objętego LSR i pracownicy biura.
Zgodnie z wytycznymi nr 5/3/2017 Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w zakresie monitoringu i ewaluacji strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 odbyło się spotkanie konsultacyjne i warsztaty w ramach ewaluacji on-going, które przeprowadzane będą począwszy od 2018 r. corocznie a celem ich będzie analiza procesu wdrażania i jego efektów oraz zmian w otoczeniu LSR.
Po prezentacji podsumowującej dotychczasową realizację LSR Stowarzyszenia „WIR”- Wiejska Inicjatywa Rozwoju w Stargardzie  i działań Lokalnej  Grupy Działania  wraz z komentarzem na temat zmian o sytuacji społeczno-gospodarczej obszaru LGD odbył się warsztat w sześciu blokach tematycznych i dyskusja wokół poniższych pytań:
a. Czy realizacja finansowa i rzeczowa LSR przebiegała zgodnie z planem i można ją uznać za zadowalającą?
b. Czy jakość projektów wybieranych we wszystkich obszarach tematycznych realizowanych w ramach LSR jest zadowalająca?
c. W jakim stopniu stosowane kryteria wyboru projektów spełniają swoją rolę?
d. Czy z perspektywy wybieranych projektów realizowane w ramach LSR przedsięwzięcia można nadal uznać za adekwatne względem kluczowych potrzeb społeczności z obszaru Stowarzyszenia „WIR”-Wiejska  Inicjatywa Rozwoju?
e. Czy przyjęty system wskaźników sprawdza się i dostarcza wszystkie potrzebne informacje?
f. Czy procedury naboru wyboru i realizacji projektów są przyjazne dla beneficjentów?
 
Głównym celem warsztatu było lepsze zrozumienie osiąganych rezultatów, zmian otoczenia oraz przewidywanie zagrożeń związanych z realizacją wskaźników a poprzez to całej Strategii.  Zgodnie z założeniami rozważania przeprowadzone w trakcie warsztatów były również podstawą do podejmowania decyzji o ewentualnej zmianie oraz będą stanowiły wkład w ewaluację ex-post.
Kliknij w zdjęcie - zobacz galerię zdjęć
Zamieszczono 19/02/2018
Zawarto pierwsze umowy z Programu Operacyjnego Rybactwo i Morze
W piątek 16 lutego 2018 r. zostały podpisane pierwsze umowy z Programu Rybactwo i Morze, które będą realizowane na obszarze Stowarzyszenia „WIR”.
- Cieszę się, że kolejne środki z Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze” pomogą zachodniopomorskim beneficjentom w realizacji różnych ciekawych inicjatyw. Życzę wszystkim szybkiej realizacji swoich działań i dobrych, solidnych wykonawców – mówił wicemarszałek województwa Jarosław Rzepa.
Wiata, stoły piknikowe, boisko do gry w siatkówkę czy miejsce na ognisko to przykłady działań, które zostaną wykonane w ramach zagospodarowania terenu rekreacyjno-wypoczynkowego nad jeziorem Gardzko, położonego w miejscowości Ziemomyśl B (gm. Dolice). Unijne wsparcie tego projektu to 100 tys. zł. Wszystko po to, aby promować atrakcyjność turystyczną miejscowości, a także stworzyć miejsca służące integracji i aktywizacji lokalnej społeczności. Blisko 100 tys. zł wsparcia pomoże stworzyć nowe miejsce do wypoczynku dla mieszkańców Babina (gm. Bielice). Utwardzenie kostką brukową nawierzchni drogi, znajdującej się przy jeziorze Babińskim, usprawni komunikację, a nowy drewniany pomost będzie pełnił funkcję punktu widokowego. Na terenie wypoczynkowym pojawi się także tablica informująca o walorach przyrodniczych jeziora.
Kliknij w zdjęcie - zobacz galerię zdjęć
Zamieszczono 19/02/2018
Umowy na projekty grantowe podpisane
 
W dniu 08 lutego 2018 r. Stowarzyszenie podpisało dwie umowy na projekty grantowe na prawie 145 tys. zł.Pierwszy projekt obejmuje 8 działań w ramach  grantu– „POWRÓT DO TRADYCJI” z zakresu tematycznego- zachowanie dziedzictwa lokalnego. Granty będą realizowane od lutego 2018 r.do stycznia 2019 r. w gminach: Chociwel, Bielice, Stargard, Marianowo, Ińsko i Dolice. Będą to głównie szkolenia, warsztaty, działania edukacyjne, kulturalne czy społeczne integrujące oraz aktywizujące mieszkańców, a także kultywujące dawne polskie tradycje, zwyczaje i obrzędy. Drugi projekt to 13 zadań z  grantu„AKADEMIA WOLNEGO CZASU” w ramach  wzmocnienia kapitału społecznego, w tym przez podnoszenie wiedzy społeczności lokalnej w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatycznych. W ramach grantu będą m.in. wyjazdy studyjne i  imprezy  integracyjne oraz aktywizujące lokalne społeczeństwo. Wydarzenia realizowane będą od marca 2018 r. do listopada 2018 r. na obszarze Stowarzyszenia.
Podczas podpisywania umów Pani Elżbieta Rink, prezes Stowarzyszenia „WIR” - Wiejska Inicjatywa Rozwoju powiedziała, cyt.:
„Nasze dziedzictwo kulturowe jest tak różnorodne i ciekawe, że trzeba o nim mówić i chwalić się nim. Ważna jest także integracja i aktywizacja lokalnej społeczności. Bardzo się cieszymy, że możemy być pośrednikiem w przekazywaniu tych małych grantów. To najważniejsze pieniądze dla naszych małych organizacji”.

Kliknij w zdjęcie - zobacz galerię zdjęć
Zamieszczono 09/02/2018
OGŁOSZENIE
– konsultacje w sprawie zmian Lokalnej Strategii Rozwoju

Stowarzyszenie „WIR” – Wiejska Inicjatywa Rozwoju zaprasza mieszkańców,podmioty gospodarcze i społeczne do udziału w konsultacjach dotyczących zmian Lokalnej Strategii Rozwoju / procedur wyboru i oceny operacji/regulaminu.
Propozycje zmian w dokumentach zamieszczonokolorem czcionki czerwonym lub niebieskim.
Konsultacje (możliwość zgłaszania uwag i proponowanie zmian) trwają do 25lutego 2018 r.
Prosimy o zgłaszanie propozycji e-mailem na adres wir-lgd@wp.pl. Omówienie proponowanych zmian i ciąg dalszy konsultacji odbędzie się na spotkaniu wdniu 26 lutego 2018 r. (poniedziałek) godz. 10.00w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Stargard, ul. Rynek Staromiejski 5, zapraszamy Państwa na spotkanie.

Do pobrania :

5. LSR proponowane zmiany  >>>
 
Zamieszczono 09/02/2018
 Konkursu „Granty sołeckie 2018”
 
 
 Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego ogłosił konkurs pn. GRANTY SOŁECKIE.
Konkurs jest skierowany do wszystkich gmin reprezentujących sołectwa z terenu województwa zachodniopomorskiego. Celem Konkursu jest wspieranie rozwoju demokracji lokalnej i społeczeństwa obywatelskiego oraz wzmacnianie tożsamości i integracji społeczności lokalnej z inicjatywy sołectw w Województwie Zachodniopomorskim, zgodnie z zapisami ujętymi w celu strategicznym nr 6 „Wzrost tożsamości i spójności społecznej regionu” ujętym w Strategii Rozwoju Województwa Zachodniopomorskiego”.
Nagrodą w konkursie jest możliwość otrzymania pomocy finansowej w wysokości do 10.000 zł na sfinansowanie zgłoszonego do realizacji projektu. Pomoc przyznana zostanie gminom w drodze uchwały Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego.
Zgłoszenie do konkursu powinno zawierać:
1. wersję papierową Zgłoszenia wraz z niezbędnymi załącznikami, podpisaną przez wójta lub burmistrza, skarbnika i właściwego sołtysa,
2. wersję elektroniczną (skan wersji papierowej, w formacie pdf).
 
Zgłoszenia do konkursu (jedno Zgłoszenie w jednej przesyłce) zawierające wersję papierową oraz elektroniczną należy złożyć w Kancelarii Urzędu lub przesłać na adres:
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego,
ul. Korsarzy 34,
70-540 Szczecin.
 
Decyduje data stempla pocztowego.
 
w terminie: do 28 lutego 2018 roku
Zgłoszenia, które wpłyną po terminie nie będą rozpatrywane.
Ogłoszenie wyników konkursu zostanie podane do wiadomości za pośrednictwem strony internetowej UMWZ pod adresem: www.wzp.pl oraz www.wrir.wzp.pl.
Dodatkowych informacji udzielają pracownicy Wydziału Rolnictwa i Rybactwa UMWZ pod nr tel. 91 44-10-208; 91 44-10-216 , e-mail: btoszek@wzp.plmplocharski@wzp.pl
 
 
Zamieszczono 08/02/2018
Zaproszenie na warsztat refleksyjny dotyczący wdrażania Lokalnej Strategii Rozwoju
               
Serdecznie zapraszamy do udziału w warsztacie refleksyjnym organizowanym przez Stowarzyszenie WIR – Wiejska Inicjatywę Rozwoju, którego celem jest bieżąca analiza procesu wdrażania i jego efektów oraz zmian w otoczeniu LSR.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych (szczególnie: członków Zarządu, członków Rady LGD, Wnioskodawców) procesem wdrażania Lokalnej Strategii Rozwoju oraz działaniami Stowarzyszenia.

Termin spotkania 26 lutego 2018 r.  (poniedziałek), początek godz. 10.00 w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Stargardzie, ul. Rynek Staromiejski 5 (II piętro). Czas trwania warsztatu 5 godzin.
Zgodnie z obowiązującymi wytycznymi Stowarzyszenie corocznie  będzie organizować warsztat refleksyjny, tzw. ćwiczenia analityczno-refleksyjne, tak by lepiej rozumieć osiągane rezultaty i umieć z wyprzedzeniem oszacować, w jakim stopniu zbliżają nas one do osiągnięcia celów. Rozważania te będą też podstawą do podejmowania decyzji o ewentualnej zmianie kierunku działań – jeśli to będzie konieczne.

 Zainteresowanych prosimy o zapoznanie się z załączonymi materiałami, które będą pomocne podczas realizacji warsztatu.

Prosimy o zgłaszanie uczestnictwa w warsztacie do dnia 20 lutego 2018 r. mailowo na adres wir-lgd@wp.pl lub telefonicznie pod nr telefonu: 91 578 43 78

W załączeniu program warsztatów i materiały.
 
Zamieszczono 07/02/2018
SPRAWOZDAWCZOŚĆ  RYBAKÓW za 2017 r.

Uprzejmie przypominamy rybakom i zakładom przetwórstwa rybnego o obowiązku złożenia sprawozdań w 2018 roku.

1) Na stronie Instytutu Rybactwa Śródlądowego dostępne są kwestionariusze RRW 22 i RRW 23 za 2017 rok. Terminowe złożenie sprawozdania jest ustawowym obowiązkiem  każdego podmiotu akwakultury (RRW-22), a także uprawnionych do rybactwa prowadzących działalność w publicznych śródlądowych wodach płynących (RRW-23). Obowiązujące terminy złożenia kwestionariusza RRW-22 to 15 marca 2018 r., natomiast RRW-23 to 31 maja 2018 r.

2) Na stronie Morskiego Instytutu Rybackiego – Państwowy Instytut Badawczy w Gdyni (MIR) jest aktualny kwestionariusz statystyczny RRW-20 - sprawozdanie o wynikach ekonomicznych zakładu przetwórstwa rybnego za 2017 rok. Termin złożenia do 30 marca 2018 r.

Link do strony z kwestionariuszami do pobrania: http://mir.gdynia.pl/formularze-rrw/

Zamieszczono 29/01/2018
Gmina Stare Czarnowo bogatsza o nowe centrum edukacyjno-kulturalne
Dla wielu była marzeniem. Teraz służyć będzie mieszkańcom. Nowa wiejska świetlica - bo o niej mowa - powstała w Kartnie. Uroczyste otwarcie obiektu nastąpiło w sobotę,27 stycznia 2018 roku. W uroczystości udział wzięlim.in. wójt gminy Stare Czarnowo Marzena Grzywińska i wicemarszałek województwa Jarosław Rzepa.
Zgodnie z zapowiedziami prace budowlane zakończono z końcem2017 roku. Po wszystkim odbiorach technicznych nowa infrastruktura gotowa jest do otwarcia i użytku. Świetlica w Kartnie to kolejne miejsce integracji, nauki i wypoczynku w gminie Stare Czarnowo.


 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego