Monografia rybołówstwo łodziowe - Stowarzyszenie "SIEJA"

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne

Monografia rybołówstwo łodziowe

Data umieszczenia 18/12/2014

Celem projektu „Tradycyjne rybołówstwo łodziowe w Regionie Zachodniopomorskim po 1945 roku badania i promocja” było wydanie monografii, na podstawie przeprowadzonych badań, obejmującej całokształt życia i pracy rybaków łodziowych śródlądowych i nadmorskich Regionu Zachodniopomorskiego oraz promocja i zachowanie dziedzictwa kulturowego tych środowisk poprzez współpracę lokalnych grup rybackich.
Przeprowadzenie pierwszych po 1945 roku kompleksowych badań nad szeroko rozumianym etosem rybaków łodziowych pt. ”Tradycyjne rybołówstwo łodziowe w Regionie Zachodniopomorskim po 1945 r” jest ważne z naukowego i społecznego punktu widzenia, gdyż ma  na celu ocalenie od zapomnienia nie tylko sztuki rzemiosła rybackiego trzech powojennych pokoleń rybaków łodziowych śródlądowych i nadmorskich, ale ich kultury, życia i specyfiki pracy itp.
Realizatorem usługi w zakresie kompleksowego wdrożenia projektu  została
 Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Szczecińskiego, jako jedyna placówka naukowa na Pomorzu Zachodnim zajmująca się badaniami  w wymiarze etnologiczno - etnograficznym i antropologicznym kultur grup społecznych, także jednorodnych zawodowo.
W projekcie współpracy brały udział wszystkie zachodniopomorskie lokalne grupy rybackie.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego