Strona główna
Aktualności

















Jeszcze tylko miesiąc na dostosowanie stron internetowych do WCAG 2.0. Jak sprawdzić czy strona spełnia ten standard?
20:52:59 7/5/2015

Jeszcze tylko miesiąc na dostosowanie stron internetowych do WCAG 2.0.
Jak sprawdzić czy strona spełnia ten standard?

Mniej niż 30 dni pozostało organizacjom pozarządowym realizującym zadania publiczne na dostosowanie swoich stron internetowych do standardu WCAG 2.0. Rozporządzenie Rady Ministrów mówi o dostosowaniu stron internetowych do potrzeb osób niepełnosprawnych i wykluczonych cyfrowo w oparciu o międzynarodowy standard WCAG 2.0.

Na kwestię dostosowania stron www do potrzeb osób niepełnosprawnych należy spojrzeć nie tylko jak na obowiązek wynikający z przepisów prawa. Nie da się ukryć, iż jest kolejnym zadaniem do spełniania, niemniej warto potraktować tą kwestię również w kategoriach korzyści - gdyż taką niewątpliwie jest. Wdrożenie standardu zapewnia, iż strona staje się w pełni dostępna dla wszystkich użytkowników, w tym niepełnosprawnych i zagrożonych wykluczeniem cyfrowym. Ideą dostępności stron internetowych, o których mowa w rozporządzeniu, jest publikowanie zasobów w sposób zrozumiały i łatwy do odczytania. Aspekt ten obejmuje zarówno techniczną budowę strony, ale także publikowane na niej treści.

Jak szybko i bez użycia specjalnych narzędzi sprawdzić czy strona jest dostępna?

Najprościej spróbować poruszać się po stronie nie używając myszki, a obsługując stronę jedynie za pomocą klawiatury - tak strony obsługują osoby z niepełnosprawnością ruchową. Innym sposobem jest próba powiększenia na stronie czcionki z użyciem funkcjonalności klawiszy “ctrl +/ctrl -", niezbędna w przypadku osób niedowidzących i starszych. A co z wyszukiwarką na stronie, opisami alternatywnymi grafiki i napisami przy plikach video? Te elementy są jednymi z wielu, które ułatwiają osobom niepełnosprawnym, ale również starszym czy słabiej wykształconym, pełny dostęp do informacji zawartych na stronach podmiotów publicznych, a które staną się ostatniego maja 2015 r. obowiązkowe.

“Czynności zmierzające do poprawy dostępności stron publicznych to niezbędny krok, dzięki któremu osoby z niepełnosprawnościami będą mogły w pełni uczestniczyć w społeczeństwie informacyjnym, którego wszyscy jesteśmy obecnie częścią” - mówi Sylwia Mazurek z projektu otworzstrone.pl Fundacji Media 3.0. “Strony dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych to odpowiedź na realne potrzeby ludzi, przed którymi wciąż stoi bariera w pełnym dostępie do zasobów internetu.”- dodaje.

O dostępności stron publicznych warto mówić coraz więcej. I nie tylko w kontekście wymogu prawa, ale i realnych korzyści zarówno dla właściciela, jak i użytkownika strony. Właściwy kontrast, powiększanie czcionek to dosłownie pierwsze kroki w tym działaniu.

Temat dostosowywania stron internetowych do wymogów standardu kompleksowo pojęła Fundacja Media 3.0. W projekcie otworzstrone.pl specjaliści z fundacji dostosowują do wymaganych przepisów strony organizacji pozarządowych, które wciąż do projektu mogą się zgłaszać. Mogą również liczyć na dofinansowanie koszów dostosowania strony wynoszące w przypadku organizacji pozarządowych od 30 do 60%.
Nasze atrakcje


Pliki do pobrania


25 / 04 / 2024

PonWtŚrCzwPtSobNd
141234567
15891011121314
1615161718192021
1722232425262728
18293012345
196789101112

Odwiedzin od 05.2009:
224804