„MAŁE PROJEKTY- DUŻE EFEKTY”
17:27:38 2/12/2012
„MAŁE PROJEKTY- DUŻE EFEKTY”
Małe projekty- duże efekty to tytuł III Festiwalu Inicjatyw Wiejskich zorganizowanego przez Lokalną Grupę Działania CENTRUM INICJATYW WIEJSKICH z siedzibą w Łobzie. Impreza odbyła się 22 listopada w Zespole Szkół w Radowie Małym. Lokalizacja nieprzypadkowa , gdyż Szkoła ta wyróżnia się spośród znanych mi szkół. Zgromadzone eksponaty i wystój szkoły przypominają izbę regionalną, którą zwiedza się z wielkim zainteresowaniem. W szkole w każdej klasie jest wystawa dawnego sprzętu gospodarstwa domowego, zabawek, mebli itp. W szkole prowadzone są zajęcia pozalekcyjne np. warsztaty teatralne( w jednej z klas jest scena), warsztaty produkcji papieru czerpanego, ceramiczne, rękodzielnicze. Festiwal poprzedziły warsztaty prowadzone przez nauczycieli z przygotowania ozdób bożonarodzeniowych, papieru czerpanego, szycia kukiełek, gościnnie swoje pracę zaprezentowało Gminne Koło Gospodyń z Chociwla. Po uroczystym przywitaniu wszystkich przybyłych przez Wójta Gminy Radowo Małe, Burmistrza Łobza i Dyrektora Biura LGD rozpoczęły się prezentacje pokazujące zrealizowane projekty w ramach Osi 4 Leader objętej PROW na lata 2007-2013. W ramach współpracy między Lokalnymi Grupami Działania wystąpiło Stowarzyszenie ”WIR” -Wiejska Inicjatywa Rozwoju( prezentacja zamieszczona na naszej stronie w zakładce prezentacje), Stowarzyszenie LGD Dobre Inicjatywy Regionu i oczywiście beneficjenci z obszaru działania LGD Centrum Inicjatyw Wiejskich. . Wszystkie prezentowane projekty były ciekawe, ale jeden szczególnie wzbudził duże zainteresowanie.
Przykładem oddolnej inicjatywy, która zintegrowała i zaktywizowała wieś był projekt ”SADZAWKA” zrealizowany przez Stowarzyszenie „Nasza Kraina Sielsko” z Sielska gmina Węgorzyno. Mieszkańcy wsi założyli Stowarzyszenie, napisali projekt, którego celem było stworzenie miejsca integracji wsi, a zarazem poprawiającego estetykę wsi. Zagospodarowali oczko wodne, które pełniło niechlubną funkcję dzikiego wysypiska śmieci. Sterta śmieci została usunięta, wokół oczka posadzono krzewy, położono polbruk, ustawiono ławki, powstało miejsce, które jest wizytówką wsi. Mieszkańcy tak bardzo zaangażowali się w realizację projektu, że już myślą o kolejnych inwestycjach.
Mimo trudnych procedur tzw. Małych projektów , braku zaliczkowania, wiele organizacji pozarządowych realizuje niezwykle ciekawe projekty , które są ważne dla lokalnej społeczności. Wszystkie te zadania są przykładem zaangażowania rzeszy wolontariuszy, chęci wspólnej pracy i zrobienie często przy niewielkim wsparciu ( małe projekty są dofinansowane do kwoty 25.000,00zł) czegoś co pozwoli mieszkańcom stworzyć warunki do lepszego, aktywnego spędzania wolnego czasu, nabycia nowych umiejętności, poznania , zachowania lokalnego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego.
Warto pokazać tych często anonimowych ludzi, którym się chce poświęcić swój prywatny czas, pieniądze i realizować mniejsze, większe projekty.